DEPRESJA

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Zadbajmy wi─Öc i o swoj─ů psyche. Wspierajmy si─Ö wzajemnie w walce ze stresem, depresj─ů czy innymi bol─ůczkami naszej duszy.

DEPRESJA

Postby LadyGaga » 17 Feb 2011, 18:47

Od jakiego┼Ť czasu coraz gorzej si─Ö czuj─Ö psychicznie. Nie wiem czy to zima tak na mnie dzia┼éa czy to po prostu pocz─ůtki depresji? W og├│le nic mi si─Ö nie chce, wszystko robi─Ö tak jakby na si┼é─Ö.

Kiedy┼Ť jako┼Ť tak wi─Öcej mia┼éam ochot─Ö dzia┼éa─ç, gdzie┼Ť chodzi─ç. Dzisiaj nawet do kosmetyczki - sz┼éam z oporami. Tak jakby mnie tam mia┼éo spotka─ç co┼Ť przykrego. A przecie┼╝ zawsze lubi┼éam dba─ç o siebie i swoje cia┼éo.

Mam te┼╝ wra┼╝enie, ┼╝e mniej zaczynam je┼Ť─ç, jako┼Ť tak w og├│le nie czuj─Ö g┼éodu. Te┼╝ problem z prac─ů - po prostu przychodz─Ö do niej na 8 rano i po 2 - 3 godzinach nie mam ochoty tam siedzie─ç. Praca zawsze mnie interesowa┼éa a teraz po prostu nie. Raczej patrz─Ö tylko na zegarek i my┼Ťl─Ö ┼╝e jeszcze zosta┼éo mi 5 godzin. Ludzie te┼╝ mnie z pracy irytowa─ç zacz─Öli mam wra┼╝enie, ┼╝e ich tematy i problemy przesta┼éy mnie interesowa─ç. Nie wiem co mam robi─ç. My┼Ťla┼éam o psychologu ale na razie przeczekam poza tym troch─Ö si─Ö boj─Ö - o co b─Ödzie pyta─ç itd.
LadyGaga

Re: DEPRESJA

Postby karolcia » 17 Feb 2011, 18:54

Czytam Twojego posta i tak widz─Ö, ┼╝e nieciekawie.

Na pewno musisz siebie obserwowa─ç.

Witajcie jestem tutaj nowa - ale mam nadzieje, przyjmiecie mnie do grona os├│b, kt├│re mog─ů wnie┼Ť─ç jakie┼Ť informacje dotycz─ůce depresji.

Lady Gago musisz sprawdzi─ç u Ciebie co wyst─Öpuje. Wa┼╝ne aby rozdzieli─ç co to jest depresja w znaczeniu klinicznym a czym jest depresja jak to niekt├│rzy m├│wi─ů jak po prostu maj─ů gorszy dzie┼ä. Nie mo┼╝na na pewno tego bagatelizowa─ç.

Je┼╝eli chodzi o depresje kliniczn─ů to na pewno posiada ona swoje kryterium np. objawy kt├│re utrzymuj─ů si─Ö ponad 2 miesi─ůce i odznaczaj─ů si─Ö takimi objawami jak spadek energii ┼╝yciowej, utrata zainteresowa┼ä, obni┼╝enie nastroju. To takie 3 czynniki, kt├│re mo┼╝na zauwa┼╝y─ç. Ale jest ich wi─Öcej i tutaj podaj─Ö jakie to psychologia jako nauka wyznacza:

Typowe objawy depresji:

• Depresyjny nastr├│j - obni┼╝ony nastr├│j, smutek, przygn─Öbienie, uczucie pustki - np ┼╝e ┼╝ycie jest bez sensu

• Utrata zainteresowa┼ä i motywacji - nic nie jest zabawne albo niekt├│re rzeczy nam okazuj─ů si─Ö znacznie mniej interesuj─ůce i ciekawe ni┼╝ przed pogorszeniem stanu.
  • Sk┼éonno┼Ť─ç do oskar┼╝ania si─Ö - obwiniania, (czasami poczucie winy)

• Cz─Östsze odczuwanie frustracji, bezsensu i z┼éo┼Ťci (czasami z banalnych powod├│w - kiedy┼Ť by nas to nie zasmuca┼éo i nie irytowa┼éo)

• Pesymizm tzw. czarnowidztwo - czasami znajomi m├│wi─ů nam, ┼╝e "w ko┼äcu by┼Ťmy przestali marudzi─ç i wzi─Öli si─Ö za prac─Ö albo jakie┼Ť zaj─Öcie" lub daj─ů nam do zrozumienia "┼╝e ci─ůgle si─Ö u┼╝alamy i skar┼╝ymy" - TO U┼╗ALANIE JAK I ROZBICIE TO NIE NASZA OSOBOWO┼Ü─ć - LECZ OBJAW CHOROBY - Du┼╝o os├│b o tym zapomina i nie wykazuje osobom chorym na depresj─Ö empatii.

• Poczucie beznadziejno┼Ťci

• Niepok├│j, cz─Östo l─Ök o ┼╝ycie

• Utrata energii (jak ju┼╝ wy┼╝ej pisa┼éem)

• Wycofanie z kontakt├│w spo┼éecznych i towarzyskich

• Trudno┼Ť─ç w koncentracji, czytaniu, ogl─ůdaniu film├│w, nawet czasami trudno nam policzy─ç co┼Ť w pami─Öci.

• Oczywi┼Ťcie "problemy ze snem" - Trudno spa─ç zw┼éaszcza kiedy ┼║le si─Ö czujemy lub ci─ůgle o czym┼Ť my┼Ťlimy i czego┼Ť si─Ö boimy. Czasami jest inaczej ┼╝e ludzie w depresji ┼Ťpi─ů znacznie wi─Öcej - ale czasami w ci─ůgu dnia i problem ze snem jest r├│wnie┼╝ w nocy. Takie zaburzenie rytmu oko┼éodobowego.

• Zmiany wagi oraz apetytu. (objadanie si─Ö lub niedojadanie)

• Utrata zainteresowa┼ä sfer─ů seksualn─ů - czasami uciekamy od partnera - lub wydaje nam si─Ö, ┼╝e seks jest zbyt m─Öcz─ůcy lub po prostu m├│g┼éby dla nas nie istnie─ç. A czasami uciekamy w seks. Jest to sprawa indywidualna.

• I przykre ale te┼╝ wyst─Öpuj─ůce - My┼Ťlenie o ┼Ťmierci. W spos├│b okresowy, lub ┼╝e ┼╝ycie ju┼╝ nie ma znaczenia, lub ┼╝e na pewno za jaki┼Ť czas umrzemy.

To tyle je┼╝eli chodzi o objawy. Ale z tego mo┼╝na wyczyta─ç co jest objawem depresji oraz stworzy─ç portret takiej osoby.

Objawy nie musz─ů wyst─Öpowa─ç ca┼éy czas mog─ů si─Ö zmienia─ç. Mo┼╝emy r├│wnie┼╝ odczuwa─ç b├│le g┼éowy, migreny, niestrawno┼Ť─ç, szybkie bicie serca, dr┼╝enie, wahania ci┼Ťnienia, i b├│l emocjonalny. Czasami mo┼╝emy mie─ç wra┼╝enie nierealno┼Ťci lub tak jakby┼Ťmy wypili jedno piwo. S─ů to objawy somatyczne ale ich pod┼éo┼╝e jest psychogenne (spowodowane depresj─ů i stanem psychicznym)

Mam nadziej─Ö, ┼╝e komu┼Ť pomog┼éam.

Karolcia
karolcia

Postby kotsimon » 01 Apr 2011, 15:04

Lady Gaga - nadal tak si─Ö czujesz?
Je┼Ťli zauwa┼╝asz u siebie te objawy, kt├│re wymieni┼éa Karolcia (a to co pisa┼éa┼Ť ju┼╝ kilka z nich potwierdzi┼éo), to nie ma co si─Ö ba─ç psychologa.
Depresja jest trudn─ů chorob─ů, ale nie bez odwrotu. Bardzo bliska mi osoba, przechodzi┼éa ten koszmar, tak jak ty, nie mia┼éa ochoty kompletnie na nic co wi─Öcej olewa┼éa wszystko i wszystkich wok├│┼é i najgorsze jest to, gdy kto┼Ť zamyka si─Ö w sobie i nie chce niczyjej pomocy. Nie doprowad┼║ do tego! Ten kto┼Ť, bardzo mi bliski, jest ju┼╝ po leczeniu lekami, kt├│re dzia┼éa┼éy zoboj─Ötniaj─ůco, trwa┼éo to par─Ö lat ale teraz egzystuje praktycznie bez lek├│w, lekarz kaza┼é je bra─ç tylko w razie jakich┼Ť "trudnych dni".
kotsimon

Postby boxxy » 07 May 2011, 19:04

Pewnie si─Ö tak czuje nada Lady Gaga. Jaki┼Ť czas temu te┼╝ moja kole┼╝anka mia┼éa problemy depresyjne. I ona w├│wczas te┼╝ bardzo ┼║le si─Ö czu┼éa. Najpierw to mia┼éa takie objawy depresji ┼╝e nic jej si─Ö nie chcia┼éo - coraz mniej wychodzi┼éa z domu do znajomych. Kiedy┼Ť do mnie zadzwoni┼éa i po prostu si─Ö rozp┼éaka┼éa bez powodu. Powiedzia┼éa ┼╝e ┼╝ycie j─ů ju┼╝ nie cieszy i nie liczy ┼╝e co┼Ť j─ů jeszcze dobrego spotka w ┼╝yciu. By┼é to okres w jej ┼╝yciu kiedy sko┼äczy┼éa szko┼é─Ö - znalaz┼éa prac─Ö i jako┼Ť tak m├│wi ┼╝e nagle wszystkiego jej si─Ö odechcia┼éo. Ma┼éo spa┼éa - du┼╝o pali┼éa papieros├│w.

Wtedy wiedzia┼éy┼Ťmy ju┼╝ ┼╝e wizyta u psychologa to konieczno┼Ť─ç. Po wizycie okaza┼éo si─Ö, ┼╝e dobrzy by by┼éo gdyby przez jaki┼Ť czas chodzi┼éa na psychoterapi─Ö lub do jakiej┼Ť grupy wspracie. Wybra┼éa psychoterapi─Ö. Niestety sama m├│wi ┼╝e co jaki┼Ť czas to wraca. ┼╗e depresja to tylko objaw jej g┼é─Öbszych probem├│w jeszcze z okresu dzieci┼ästwa - kiedy rodzice j─ů olewali.
Przykre to bardzo... Ale trzeba walczy─ç.
boxxy

Website: http://ilovebeauty.pl

Postby olivia » 24 Aug 2011, 21:26

Do osoby, która ma depresję bardzo trudno czasami dotrzeć. Moja siostra przechodziła bardzo trudny okres w życiu i teraz moim zdaniem ma depresję, ale nie chce skonsultować się z lekarzem. Nie chce niczyjej pomocy. Zamknęła się w skorupie cierpienia i tak sobie trwa, zupełnie jakby jej to odpowiadało.
olivia

Postby coralie » 26 Aug 2011, 20:51

Trudno b─Ödzie tak─ů osob─Ö zmusi─ç do wizyty u psychiatry, ona musi po prostu na to si─Ö zgodzi─ç. Jako takiej zgody pewnie nie wyrazi, ale mo┼╝e by─ç po prostu oboj─Ötna na to, co si─Ö w ok├│┼é niej dzieje.
coralie

Postby beautyme » 29 Aug 2011, 09:21

mo┼╝e poczytasz sobie jakie┼Ť poradniki o depresji i one Ci─Ö natchn─ů do zmiany i np do p├│j┼Ťcia do psychologa lub psychiatry widzia┼éam w internecie taki poradnik "Depresja jutro b─Ödzie lepiej" wydawnictwa ale historie mo┼╝e przeczytanie tego zainspiruje do zmian
beautyme

Postby lemur » 29 Aug 2011, 23:10

My┼Ťl─Ö, ┼╝e takie rzeczy, te "s┼éowa m─ůdro┼Ťci" nic nie pomagaj─ů. Sama znam bardzo dobrze kogo┼Ť, kto chorowa┼é na depresj─Ö. Ratunkiem dla tej osoby by┼éy najpierw tabletki, kt├│re zoboj─Ötnia┼éy na ┼Ťwiat, sprawia┼éy ┼╝e cz┼éowiek nie przejmowa┼é si─Ö niczym. P├│┼║niej "terapi─ů" zaj─Ö┼éa si─Ö jego dziewczyna, kt├│ra przywr├│ci┼éa go do normalnego ┼╝ycia. W jego przypadku by┼éo o tyle dobrze, ┼╝e poszed┼é do lekarza, nie mia┼é przed tym ┼╝adnych opor├│w.
lemur

Postby pudell » 22 May 2014, 08:58

a jak ze snem u Ciebie ?!
pudell

Website: http://www.puderek.com.pl

Postby Sulli » 26 Jun 2014, 18:59

My┼Ťl─Ö, ┼╝e w takim wypadku najlepiej jest si─Ö wybra─ç do specjalisty, kt├│ry b─Ödzie w stanie udzieli─ç odpowiedniej pomocy.
Sulli

Return to ÔÇť%sÔÇŁ Psychologia - Zdrowa dusza

Valid XHTML 1.0 Strict