Rekonstrukcja piersi - kiedy i dlaczego?

coralie
Posty: 213
Rejestracja: 14 cze 2011, 18:34

Rekonstrukcja piersi - kiedy i dlaczego?

Post autor: coralie »

Rekonstrukcja piersi dla kobiet po mastektomii, to przede wszystkim sposób na powrócenie do normalnego życia.
Można wykonać ją natychmiast po odjęciu piersi, to tzw. natychmiastowa rekonstrukcja piersi, a można później - odłożona rekonstrukcja piersi.

Przeciwwskazania podobne do tych w innych operacjach:

Z medycznego punktu widzenia kandydatka do zabiegu nie powinna chorować na cukrzycę, choroby sercowo - naczyniowe. Dalszym ryzykiem jest tu otyłość pacjentki, która może negatwynie wpłynąć na wynik zabiegu. Podobnie jak palenie tytoniu, nie tylko może mieć negatywne skutki dla zabiegu ale przede wszystkim jest ono czynnikiem ryzyka chorób nowotworowych, dlatego też zdecydowanie poleca się pacjentkom zaprzestać palenia. Jeżeli psychiczny stan pacjentki pozwala na poddanie się rekonstrukcji piersi, należy zgłosić się do onkologa i radiologa w celu wydania ośwadczenia o ukończeniu leczenia.
Awatar użytkownika
Eewa
Posty: 211
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:52

Re: Rekonstrukcja piersi - kiedy i dlaczego?

Post autor: Eewa »

Ja słyszałam że pomiędzy amputacją piersi a zabiegiem rekonstrukcji powinno być minimum 6 miesięcy. Pełna rekonstrukcja jest właściwie dwuetapowa, mianowicie najpierw odtwarza się kształt i objętość piersi a potem otoczkę i brodawkę.
Żeby odtworzyć niewielką pierś, wystarczy wszczepienie protezy, w przypadku średniej piersi wszczepia się tzw. ekspander czyli protezę i rozciągacz tkankowy (chirurg w czasie zabiegu umieszcza w ciele pacjentki protezę, którą po zabiegu rozpręża do żądanej wielkości, wstrzykując w ciągu kilku tygodni przez specjalny zawór umieszczony pod skórą roztwór soli fizjologicznej).
Ta druga metoda jest dla mnie trochę zaskakująca, ale uważam że to super, że teraz nie ma problemu z dostępnością do takiego zabiegu. Nawet kobiety, których najnormalniej w świecie nie stać na zabieg rekonstrukcji mogą ustawić się w kolejce do NFZ. Czeka się kilka lat czasami ale większość kobiet po mastektomii i tak potrzebuje tych kilku lat, żeby dojść do siebie...żeby być gotową psychicznie.
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Rekonstrukcja piersi - kiedy i dlaczego?

Post autor: dafne »

Znam kogoś po mastektomii i wiem, że ta osoba nie chce przeprowadzić operacji rekonstrukcji. Nawet nie chce się zapisać do kolejki w nfz i dać sobie jeszcze trochę czasu na przemyślenie sprawy. Czasami te kobiety się poddają, nie każdy umie udawać, że "nic się nie stało". Nowotwór to potężny psychiczny wstrząs i nie każdy podejdzie do rekonstrukcji jak do czegoś oczywistego, co następuje po operacji odjęcia piersi. Moim zdaniem łatwiej wrócić do normalnego życia komuś po rekonstrukcji, ale jak przekonać kogoś, kto nie chce - nie wiem :?
Awatar użytkownika
JolaZ
Posty: 266
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:59

Re: Rekonstrukcja piersi - kiedy i dlaczego?

Post autor: JolaZ »

Nie rozumiemy tego jak można nie chcieć rekonstrukcji po amputacji bo same tego nie przeżyłyśmy. Takim kobietom trzeba dać po prostu czas... Sama operacja i dochodzenie do normalności po niej nie są czymś poważnym. Całkowite gojenie ran po zabiegu rekonstrukcji trwa około 2 miesięcy.
Awatar użytkownika
olivia
Posty: 292
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:42

Re: Rekonstrukcja piersi - kiedy i dlaczego?

Post autor: olivia »

Brak piersi to prawie zawsze jest powód do kompleksów i niskiej samooceny. Na rekonstrukcję kobiety decydują się bardzo szybko po mastektomii, czekają na kolejkę w NFZ kilka lat, albo... poddają się i nie chcą rekonstrukcji. A po mojej cioci dobrze wiem, że im dłużej się zwleka z tą decyzją tym bardziej jest się skłonnym do poddania się i stwierdzenia, że już jest za późno na rekonstrukcję... A nigdy nie jest za późno!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rekonstrukcja”