Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Porozmawiajmy o swoich bolączkach, dolegliwościach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: dafne »

No ale też wydaje mi się że świadomość Polek bardzo wzrosła w ostatnich latach. Mój ginekolog prowadzi też poradnię leczenia chorób piersi czy jakoś tak to się nazywa i jak idę na kontrole do ginka to zawsze jakieś panie przychodzą po wyniki mammografii i widziałam całe stosy tych kopert z wynikami. Moja mama też się bada. Ja idę za 2 tygodnie na kontrolę ginekologiczną to na pewno go zapytam też o badanie piersi zobaczę co mi doradzi. ;)
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: dafne »

Rak piersi statystycznie jest częściej wykrywany u kobiet które stosują doustą antykoncepcję, więc jeśli należycie do tej grupy to koniecznie się badajcie. Jednak myślę, że to wynika z tego, że kobiety stosujące tabletki antykoncepcyjne częściej odwiedzają swojego ginekologa i przez to są częściej kontrolowane. Z badań wynika że właśnie u tych kobiet co prawda wykrywalność nowotworu jest wyższa, ale rak jest diagnozowany w bardzo wczesnym stadium rokującym całkowity powrót do zdrowia.
Awatar użytkownika
lemur
Posty: 242
Rejestracja: 13 maja 2011, 16:30

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: lemur »

Najzdrowsi są ci, którzy 3 razy w tygodniu biegają do lekarza. :D Ale to jest moim zdaniem lepsze podejście niż unikanie wizyt kontrolnych. Jak tylko ma się dobrego ginekologa i chodzi regularnie na badania (nie mówię że co tydzień, ale chociaż co 6 miesięcy) to można żyć sobie spokojnie i nie panikować za każdym razem kiedy pojawi się jakiś dziwny, nowy, podejrzany objaw.
Awatar użytkownika
Kenza
Posty: 390
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:38

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: Kenza »

Warto wiedzieć, że chorzy na nowotwór, ale także Ci, którzy są już po terapii, nie powinni zażywać witaminy B12 bo ona może wzmagać rozwój komórek rakowych. Z tego co wiem, nie ma co do tego 100 % pewności, ale specjaliści podejrzewają, że tak może być i temu zwykle radzą chorym unikanie tej witaminy. Jeśli ktoś z Waszych znajomych choruje na nowotwór upewnijcie się, czy wie że powinien unikać witaminy B12.
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: dafne »

No właśnie kiedyś zaliczyłam wraz z moją mamę wtopę z prezentem. Byłyśmy zaproszone na urodziny koleżanki mojej mamy i kupiłyśmy m.in. biovital czy jakiś inny zestaw witamin i ta pani na widok swojego prezentu skrzywiła się i powiedziała że niestety nie może tego przyjąć, bo w tych witaminach jest m.in. B12. Ta pani była właśnie po nowotworze piersi a my nie miałyśmy pojęcia, że tak nie trafimy z prezentem.
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: dafne »

Warto wiedzieć: herbata rooibos hamuje produkcję komórek nowotworowych.
Awatar użytkownika
lemur
Posty: 242
Rejestracja: 13 maja 2011, 16:30

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: lemur »

Szukamy tu rozsądnych sposobów, na to, by ustrzec się przed tak poważną chorobą jaką jest rak, ale największą przeszkodę w dążeniu do zdrowia stanowi jakość żywności. Jeśli nie uprawiasz warzyw i owoców w ogródku (a większość z nas ma na to chyba za wąski balkon) to zjadasz piękne, kształtne i kolorowe produkty szklarniowe , które mają mniej witamin i pożytecznych dla zdrowia składników, niż nam się wydaje. Kupiona w supermarkecie pomarańcza ma 5 razy mniej witamin niż pomarańcza w 2000 roku. To znaczy, że żeby być na tym poziomie co wtedy musielibyśmy zamiast jednej pomarańczy jeść 5. Przetwory mięsne - lepiej nie wiedzieć z czego się składają. Taka ładnie pachnąca parówka to głównie przemielone odpady mięsne (tzw. mięso oddzielone mechanicznie) w których znajdzie się skóra (np. z kurczaka), chrząstki itp. Nie mówiąc już o tym że nawet niby najzdrowszy drób jest szpikowany chemią.

No i jak tu człowiek ma być zdrowy? Musielibyśmy chyba nic nie jeść żeby mieć pewność że nie pakujemy w siebie zapychaczy i emulgatorów.

Jak najbardziej popieram właśnie to co tu robicie, nie zrozumcie mnie źle - świadoma konsumpcja jest bardzo ważnym elementem w drodze do zdrowia. Na pewno te elementy diety o których tu mówiłyście wyjdą nam na dobre, tylko czasami jak coś jem... uświadamiam sobie że nawet jeśli to wygląda na zdrowe - nie wiem do końca co jem.
megan
Posty: 234
Rejestracja: 17 lip 2011, 12:44

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: megan »

Mówi się o tym, że ludzie coraz bardziej chorują na nowotwory, a ja myślę, że po prostu częściej się badają i dlatego ilość zdiagnozowanych przypadków jest o wiele większa niż kiedyś. A co do diety to zdrowe, "antyrakowe" są zwłaszcza brokuły, brukselka, kapusta, rzodkiewka, rzepak, rukola czy chrzan.
Awatar użytkownika
kiziamizia
Posty: 112
Rejestracja: 03 paź 2011, 11:28

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: kiziamizia »

Całkowicie się zgadzam. Kiedyś ludzie umierali np. w wieku 60 lat i to było traktowane jako "śmierć naturalna", a tak naprawdę taka osoba mogła chorować na nowotwór. Teraz są darmowe kontrole, ludzie częściej zgłaszają się na badania. Dojrzeliśmy do świadomego kształtowania swojego zdrowia i samopoczucia. A co powoduje raka? Cóż, tego chyba nikt na 100% nie wie. Może nieodpowiednia dieta, czy stres a może coś innego? Jakiś błąd w systemie?
Awatar użytkownika
Kenza
Posty: 390
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:38

Re: Rak piersi - jak można się przed nim obronić?

Post autor: Kenza »

Mam takie pytanie: czy któraś z Was zrobiła sobie badanie genetyczne BRCA-1. Badając ten gen, dowiadujemy się czy możemy zachorować na raka, czy w komórkach występują jakieś mutacje. Ja właśnie się nad tym zastanawiam, bo w mojej rodzinie było kilka chorych na raka i chciałabym to sprawdzić. Co wiecie o tym badaniu?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zdrowotne”