Rak piersi - jak mo┼╝na si─Ö przed nim obroni─ç?

Porozmawiajmy o swoich bol─ůczkach, dolegliwo┼Ťciach i sposobach radzenia sobie z nimi.

Rak piersi - jak mo┼╝na si─Ö przed nim obroni─ç?

Postby Kenza » 05 Apr 2011, 14:37

Kiedy┼Ť my┼Ťla┼éam, ┼╝e temat raka piersi mnie nie dotyczy. Nikt w mojej rodzinie nie chorowa┼é, a s─ůdzi┼éam ┼╝e g┼é├│wnymi winowajcami s─ů geny. A┼╝ tu pewnego dnia, okaza┼éo si─Ö ┼╝e kto┼Ť bardzo mi bliski choruje...
Od tamtej pory chodz─Ö na USG piersi, bo na mammografi─Ö jestem jeszcze za m┼éoda, zdrowo si─Ö od┼╝ywiam, staram si─Ö rusza─ç, kiedy tylko mam czas i nie da─ç zje┼Ť─ç stresowi.
Apeluj─Ö do Was dziewczyny! BADAJCIE SI─ś REGULARNIE ! CHOD┼╣CIE NA USG LUB MAMMOGRAFI─ś! Ta osoba, o kt├│rej wspomina┼éam ma teraz du┼╝e szanse na zdrowie, ale to tylko dzi─Öki wczesnej diagnozie.
Kenza

Re: Rak piersi - jak mo┼╝na si─Ö przed nim obroni─ç?

Postby JolaZ » 05 Apr 2011, 14:46

Mam znajom─ů, studentk─Ö z Katowic, ma 22 lata i jest po odj─Öciu piersi. Guz zaatakowa┼é jej prawie ca┼é─ů pier┼Ť, by┼é ┼Ťrednicy ok. 5 cm. Obecnie jest w trakcie leczenia, kt├│re ju┼╝ trwa do┼Ť─ç d┼éugo. Niestety, ten problem dotyczy nawet najm┼éodszych kobiet, przed kt├│rymi jest jeszcze ca┼ée ┼╝ycie. Ja te┼╝ chodz─Ö na USG, by┼éam jakie┼Ť 3 miesi─ůce temu. I specjalnie napisa┼éam te kilka s┼é├│w o tej dziewczynie, ┼╝eby do Was dotrze─ç, bo wiele moich kole┼╝anek olewa spraw─Ö! A nawet w takim wieku trzeba si─Ö bada─ç! Chocia┼╝by badanie palpacyjne czyli dotykowe wiele daje, ale USG jest o wieeele dok┼éadniejsze.
JolaZ

Postby olivia » 05 Apr 2011, 14:49

Je┼Ťli kto┼Ť jest w grupie zwi─Ökszonego ryzyka, czyli ma w rodzinie osoby, kt├│re chorowa┼éy na raka to powinien chodzi─ç na USG co 6 miesi─Öcy. Mi tak kaza┼é ginekolog, bo ja w┼éa┼Ťnie nale┼╝─Ö do tej grupy. Na razie wszystko jest okej, ale postanowi┼éam ┼╝e mimo strachu b─Öd─Ö chodzi─ç regularnie, bo mam dla kogo by─ç zdrowa. ;)

A Wy dziewczyny chodzicie si─Ö bada─ç? Przyznajcie si─Ö!!
olivia

Postby Eewa » 05 Apr 2011, 15:34

Wa┼╝na te┼╝ jest dieta - czosnek jest baardzo antyrakowy. Natomiast lepiej wyeliminowa─ç wszystkie cholerne emulgatory i inne sztuczne ┼Ťwi┼ästwa! ┼╝adnych "E"!!
Czosnek+zielona herbata+ryby+warzywa= zdrowie
Eewa

Postby kotsimon » 06 Apr 2011, 15:23

Ja s┼éysza┼éam o czym┼Ť, co si─Ö nazywa "kapsaicyna" to sk┼éadnik ostrych papryczek na przyk┼éad chili lub habanero. Podobno dwie ┼éy┼╝ki dwa razy dziennie tego specyfiku pozwalaj─ů dobi─ç raczka. Przepis jest chyba taki: 1 litr szlachetnego oleju np. oliwy z oliwek, oleju z pestek winogron czy innego i 15 dkg papryczki chili (habanero nie wiem czy jest dost─Öpna w Polsce). Papryczki zalewa si─Ö olejem i zostawia w zaciemnionym miejscu na tydzie┼ä, p├│┼║niej odcedzamy chili i pijemy olej. To jest podobno cholernie ostre, ale wiele os├│b twierdzi ┼╝e hamuje rozw├│j nowotworu, z kolei lekarze oczywi┼Ťcie twierdz─ů ┼╝e to bajeczki. Nawet je┼Ťli to bajeczki, to nie zaszkodzi ┼éyka─ç ten ostry syropek, bo podobno mo┼╝na nim spali─ç t┼éuszcz w organizmie - wi─Öc nie zaszkodzi zw┼éaszcza pani─ů skar┼╝─ůcym si─Ö na wag─Ö. Natomiast nie mo┼╝na przesadza─ç w┼éa┼Ťnie z proporcjami, znalaz┼éam gdzie┼Ť przepis nawet 1:1 czyli 1 l oleju na 1 kg chili ale takich rzeczy nie przyrz─ůdzajcie bo oparzycie krta┼ä!!
kotsimon

Postby Eewa » 08 Apr 2011, 12:01

Ostatnio wpad┼éa mi w r─Öce ksi─ů┼╝ka "Antyrak. Nowy styl ┼╝ycia" dr Davida Servana-Schreibera i tam jest napisane, ┼╝e przeciwko nowotworom sutka (potocznie piersi) dobrze dzia┼éa soja. Generalnie wszystko co zawiera soj─Ö jest dobre. Poza tym du┼╝o warzyw, szczeg├│lnie por, broku┼é i owoce jak mango, awokado, cytrusy te┼╝.

W obecnych czasach, rak coraz cz─Ö┼Ťciej dotyczy os├│b, kt├│re nie s─ů obci─ů┼╝one genetycznie. G┼é├│wna teza ksi─ů┼╝ki to:
"Rak spoczywa u┼Ťpiony w ka┼╝dym z nas. Podobnie jak wszystkie ┼╝ywe organizmy, nasze cia┼éa stale produkuj─ů wadliwe kom├│rki. Tak rodz─ů si─Ö guzy. Jednak nasze cia┼éa wyposa┼╝one s─ů r├│wnie┼╝ w mechanizmy, kt├│re wykrywaj─ů takie kom├│rki i kontroluj─ů ich rozw├│j. Na Zachodzie na raka umiera jedna osoba na cztery, ale trzy na cztery nie. Ich mechanizmy obronne spe┼éniaj─ů swoje zadanie i osoby te umieraj─ů z innych przyczyn."

Polecam t─ů ksi─ů┼╝k─Ö, naprawd─Ö u┼Ťwiadamia, ┼╝e warto dba─ç o siebie. Stres + z┼ée jedzenie to chyba g┼é├│wne powody dla kt├│rych tak wielu os├│b dotyczy ten problem.
Eewa

Postby dafne » 11 Apr 2011, 09:49

Ja za nied┼éugo ko┼äcz─Ö 25 lat ale szczerze m├│wi─ůc nigdy nie bada┼éam piersi u ginekologa, badam tylko dotykowo ale to jak mi si─Ö przypomni czyli raz na par─Ö miesi─Öcy :oops: ale ja nawet nie chce tego USG za bardzo mnie poch┼éania strach ┼╝e co┼Ť mogliby znale┼║─ç :o a to co tu piszecie- o tym ┼╝e w naszym wieku si─Ö choruje (bo chyba wszystkie mamy ok. 20-35 lat?) to mnie przera┼╝a :shock: :?
dafne

Postby kotsimon » 11 Apr 2011, 10:00

Nie rozumiem takiego podej┼Ťcia! Won do lekarza albo chocia┼╝ si─Ö badaj w domu cz─Ö┼Ťciej... Teraz tyle m├│wi si─Ö o profilaktyce, ┼╝e przecie┼╝ ona ocala ┼╝ycie. A to USG nie boli przecie┼╝.
kotsimon

Postby dafne » 12 Apr 2011, 14:42

No wieem :oops: ale jako┼Ť strach na razie nie pozwala mi si─Ögn─ů─ç po telefon i um├│wi─ç wizyt─Ö. Ale teraz pewnie zacznie mnie to dr─Öczy─ç i w ko┼äcu si─Ö zapisze na to USG.
dafne

Postby Kenza » 14 Apr 2011, 15:29

No dziewczyny, widz─Ö, ┼╝e nie jest z Wami tak ┼║le! Naprawd─Ö szacunek dla Przewodniczek Urody, hehe! To ┼Ťwiadczy o tym, ┼╝e coraz wi─Öcej os├│b jest ┼Ťwiadoma tego, jak wa┼╝na jest profilaktyka. Obawiam si─Ö tylko, ┼╝e jeste┼Ťcie ma┼éo reprezentatywne ;) Piszecie na forum o zdrowiu i urodzie, wi─Öc zak┼éadam ┼╝e ani Wasze zdrowie, anie uroda nie jest Wam oboj─Ötna :D no i tu sie pojawia problem - co zrobi─ç ┼╝eby te tysi─ůce nie┼Ťwiadomych zagro┼╝enia kobiet w domach pukn─Ö┼éo si─Ö w g┼éow─Ö i te┼╝ zacz─Ö┼éo regularnie bada─ç piersi ?
Kiedy ten kto┼Ť mi bliski chorowa┼é, cz─Östo odwiedza┼éam szpital onkologiczny. Kiedy stoisz na korytarzu otoczona dziesi─ůtkami kobiet, z kt├│rych ka┼╝da ma jedn─ů pier┼Ť, u┼Ťwiadamiasz sobie, ┼╝e ta choroba jest cholern─ů d┼╝um─ů XXI wieku!
Kenza

Return to ÔÇť%sÔÇŁ Problemy zdrowotne

Valid XHTML 1.0 Strict