Zaćma

Porozmawiajmy o swoich bolączkach, dolegliwościach i sposobach radzenia sobie z nimi.
antracyt
Posty: 7
Rejestracja: 16 maja 2011, 19:01
Lokalizacja: wawa

Zaćma

Post autor: antracyt »

Czy ktoś z waszego otoczenia choruje na zaćmę, bądź przeszedł operację? Jak wygląda taki zabieg, jak żyje się po tym? czy wstrzymać się z operacją do moment, gdy nie jest ostatecznością?
Awatar użytkownika
boxxy
Posty: 27
Rejestracja: 15 mar 2011, 19:42
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Zaćma

Post autor: boxxy »

Wiesz co - nie jestem za bardzo kompetentna ponieważ sama na to nie choruję. Chodzi o ciśnienie w oku. Moim zdaniem zawsze jest lepiej podjąć wcześniejsze kroki.
Byłeś / aś u lekarze. Na pewno tak. I co powiedział ? Miałem w rodzinie wujka który chorował na to. Z tego co opowiadał to operacja w dzisiejszych czasach zupełnie bezpieczna. Moim skromnym zdaniem zaćma to sprawa raczej mało inwazyjna. Przynajmniej tak pisze w internecie. Ale wiesz zgłoś się lepiej do dobrego lekarza. Wiem, że na Karlowicach we Wrocławiu jest doby lekarz w przychodni KAR MED - przyjmuje tez na NFZ. Teraz nie pamiętam jak się nazywa, ale jest to Pan doktor w średnim wieku, czarne włosy, średniego wzrostu. Przyjmuje w gabinecie na I piętrze.

Wpisz w google karmed wrocław ul. bończyka i znajdziesz na pewno.

Pozdrawiam i życzę odważnych decyzji i dużo zdrowia.

Boxxy
Awatar użytkownika
olivia
Posty: 292
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:42

Re: Zaćma

Post autor: olivia »

Mój dziadek miał taką operację 2 lata temu i to nie było jakieś ciężkie przeżycie. Gorzej było z czekaniem bo czekał ponad rok i trochę się obawiał ale później sam stwierdził że nie było czego się bać. Teraz taka operacja jest bezbolesna, niemal rutynowa więc bez obaw ;)
Awatar użytkownika
lemur
Posty: 242
Rejestracja: 13 maja 2011, 16:30

Re: Zaćma

Post autor: lemur »

Tu masz wszystkie odpowiedzi dotyczące Twojego pytania:
Możliwe powikłania
Po zabiegu mogą wystąpić stany zapalne oka. W wyjątkowych sytuacjach możliwy jest brak poprawy widzenia.

Zabieg i rekonwalescencja

Obecnie, można spotkać się z dwoma metodami operacyjnego usunięcia zaćmy.
Starszą – ECCE, która polega na wszczepieniu sztucznej soczewki (nie zwijalnej) przez 8mm cięcie i założeniu szwów. Metoda ta jest bardziej inwazyjna i po jej zastosowaniu pacjent kilka dni musi pozostać w szpitalu - rekonwalescencja oraz całkowity powrót do zdrowia jest relatywnie długi.

W przypadku naszych pacjentów stosujemy już nowszą metodę, tzw. metodę FACOEMULSYFIKACJI, która polega na usunięciu starej soczewki przy pomocy ultradźwięków i wszczepieniu zwijalnej soczewki przez niewielkie nacięcie szerokości około 3mm. Metoda fakoemulsyfikacji umożliwia operowanie zaćmy w każdym jej stadium. Operację wykonuje się w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym - podaje się krople znieczulające do worka spojówkowego. Lekarz najpierw wykonuje niewielkie cięcie, przez które wprowadza głowicę przypominającą końcówkę od długopisu, której zadaniem jest rozbicie zmętniałej soczewki na drobne kawałki, które następnie są aspirowane z oka. Kiedy torebka, w której znajdowała się soczewka jest już pusta następuje wszczepienie soczewki nowej – zwijalnej.

Niewątpliwą zaletą tej metody jest brak szwów, ponieważ rana operacyjna jest precyzyjnym cieciem tunelowym i zamyka się szczelnie sama pod wpływem ciśnienia wewnątrzgałkowego operowanego oka. Po 3 godzinach od operacji pacjent może wrócić do domu. Dzięki czemu przeszkodą do operacji nie jest już, ani zaawansowany wiek pacjenta, ani większość chorób internistycznych.

Efekty

Każde oko goi się w różnym czasie. Jedno wspólne, co można zaobserwować u pacjentów po operacjach zaćmy metodą fakoemulsyfikacji to zwykle natychmiastowa poprawa ostrości widzenia. Większość pacjentów już po kilku dniach powraca do codziennych czynności. Po tygodniu nie ma przeciwwskazań do schylania i podnoszenia ciężarów.

Kontrole
Dzień po zabiegu jest obowiązkowa wizyta kontrolna. Dalsze wizyty ustalane są według indywidualnych zaleceń lekarza.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zdrowotne”