Skurcze łydek i stóp

Porozmawiajmy o swoich bolączkach, dolegliwościach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Skurcze łydek i stóp

Post autor: dafne »

Ratunku! Ale ból! Od paru tygodni łapią mnie okropne skurcze w stopie i w łydkach tuż pod kolanem. Czasami taki ból pod kolanem wyrywa mnie ze snu! Zatykam sobie buzie łapką, żeby nie krzyczeć... Czasami też, zwłaszcza wieczorami mam skurcze stopy. Wtedy duży palec odsuwa się od pozostałych i mam taką dziwnie powyginaną stopę. Ból okropny... i nic nie pomaga. Kręcenie kółeczek stopą - no way! jest jeszcze gorzej, ruszanie stopą, nie ruszanie stopą - no nic nie pomaga... Musi samo przejść. Zwykle to trwa kilka minut... Dodam, że magnez piję - bo mam taki do rozpuszczania w wodzie - i nic mi nie pomaga, aha a kawę piję może raz na tydzień...
Awatar użytkownika
JolaZ
Posty: 266
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:59

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: JolaZ »

To mogą być zaburzenia krążenia w nogach (ale nie muszą). Powszechnie uważa się, że skurcze muszą oznaczać niedobory magnezu, ale tak naprawdę mogą świadczyć także o braku wapnia, potasu czy płynów... temu warto pić minimum 2 litry wody dziennie. Kiedy zaczyna się skurcz stopy to postaraj się zadrzeć palce w kierunku kolana i rozmasować bolące miejsce - mi to pomaga. Można też spróbować maści rozgrzewających. Jeśli miewasz częste skurcze łydek w nocy, to przed snem możesz nasmarować je taką właśnie maścią.
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: dafne »

No sposób z zadzieraniem palców pomaga. Ale skurcze i tak powracają. Wczoraj na przykład w trakcie codziennych ćwiczeń chwycił mnie skurcz w łydce i kiedy ją chwyciłam, okazało się że łydka jest stwardniała i jakby trochę na moment zmieniła kształt. Piję bardzo dużo wody dziennie, ponad 3 litry. Obawiam się, że to mogą być problemy z żyłami. Moja mama i babcia mają żylaki, boję się, że ja także będę mieć... :( a robię wiele by ich nie mieć: rzadko chodzę na wysokich obcasach, nie noszę ciasnych rajstop i skarpet (w większości skarpet mam rozcięte mankiety), kiedy tylko mam chwilę wolną to kładę nogi do góry, opieram o fotel.
Awatar użytkownika
kotsimon
Posty: 227
Rejestracja: 30 mar 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: kotsimon »

Nocne skurcze łydek nie są rzadkością. Niestety specjaliści nie potrafią do końca wskazać przyczyny tych dolegliwości. Spróbuj przed snem jakoś rozruszać łydki np. zrób sobie masaż (albo poproś o to chłopaka/męża) :D możesz też wykonywać jakieś proste ćwiczenia, np. stanie na palcach. A jeśli dopadnie Cię już skurcz to rozmasuj mięśnie w kierunku przeciwnym, np. jeśli skurcz promieniuje do góry - rozcieraj w dół.
megan
Posty: 234
Rejestracja: 17 lip 2011, 12:44

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: megan »

Polecam Aspargin, czyli preparat zawierający potas i magnez. Powinien pomóc.
coralie
Posty: 213
Rejestracja: 14 cze 2011, 18:34

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: coralie »

Ja polecam więcej ruchu. Kiedyś też dokuczały mi skurcze w nogach, ale odkąd więcej ćwiczę to jakoś znikły.
Awatar użytkownika
Eewa
Posty: 211
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:52

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: Eewa »

Najbardziej skuteczne moim zdaniem jest masowanie łydek. Takie ręczne rozluźnianie mięśni jest skuteczniejsze niż łykanie magnezu. Ja też nieraz łykałam magnez przez kilka miesięcy i nie widziałam żadnej poprawy, skurcze nie znikały.
Awatar użytkownika
lemur
Posty: 242
Rejestracja: 13 maja 2011, 16:30

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: lemur »

Często skurcze są skutkami złego rozgrzania mięśni przed ćwiczeniami. Konieczna jest rozgrzewka, słyszałam że świetną metodą na skurcze jest pływanie.
Awatar użytkownika
Kenza
Posty: 390
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:38

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: Kenza »

Mimo wszystko bierz magnez w tabletkach. Ale nie porzucaj kuracji kiedy po miesiącu nie ma efektów. Organizm musi się przyzwyczaić i skutki brania magnezu będą odczuwalne dopiero po jakimś czasie.
coralie
Posty: 213
Rejestracja: 14 cze 2011, 18:34

Re: Skurcze łydek i stóp

Post autor: coralie »

Skurcze mogą też być skutkiem intensywnego odchudzania. Może odchudzałaś się ostatnio? Stosowałaś środki przeczyszczające?
Inne przyczyny to też: problemy z ciśnieniem, cukrzyca, picie zbyt małej ilości płynów...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zdrowotne”