Zapalenie rog├│wki

Porozmawiajmy o swoich bol─ůczkach, dolegliwo┼Ťciach i sposobach radzenia sobie z nimi.

Zapalenie rog├│wki

Postby coralie » 15 Nov 2011, 20:36

Wczoraj w pracy zacz─Ö┼éo mnie bole─ç oko. Pocz─ůtkowo stwierdzi┼éam, ┼╝e to z przem─Öczenia, bo pracuj─Ö przed komputerem, w dodatku nosz─Ö soczewki, ale jak zobaczy┼éam swoje oko to bardzo si─Ö wystraszy┼éam - ca┼ée by┼éo przekrwione. Zaraz po pracy wyj─Ö┼éam soczewki i zakropli┼éam oko preparatem sztucznych ┼éez. Rano - telefon do szefa z pro┼Ťb─ů o urlop - powieka spuchni─Öta, niemo┼╝no┼Ť─ç ruszania ga┼ék─ů oczn─ů na wszystkie strony, tragedia! Pierwszy okulista - 2 godziny. Wynik - pani okulistka z 15-letnim sta┼╝em nie jest pewna diagnozy i kieruje mnie do szpitala. Drugi lekarz (na konsultacji w szpitalu) - wzywa drug─ů pani─ů doktor, a ta - w kilka sekund w ko┼äcu diagnozuje: zapalenie spoj├│wki + drobne pocz─ůtki wirusowego zapalenia rog├│wki. Prawdopodobnie nosi┼éam soczewki za d┼éugo tego dnia (przyznaj─Ö si─Ö), albo potar┼éam oczy brudnymi r─Ökami (to te┼╝ mo┼╝liwe). Dosta┼éam recept─Ö na krople Tobradex i ┼╝el Cornergel, ale p├│ki co s┼éabo z efektami leczenia. Czy kto┼Ť z Was chorowa┼é na zapalenie rog├│wki? Ile dni to si─Ö leczy?
coralie

Re: Zapalenie rog├│wki

Postby dafne » 17 Nov 2011, 19:21

Zapalenie rog├│wki to rzecz bardzo nieprzyjemna. Mia┼éam okazj─Ö si─Ö przekona─ç ju┼╝ ┼éadnych par─Ö lat temu - jako uczennica gimnazjum. By┼éam wtedy brzydka i pryszczata i stara┼éam si─Ö zwalczy─ç tr─ůdzik na wszelaki spos├│b. Pewnego razu testowa┼éam peeling antybakteryjny z avonu. Pami─Ötam, jak dzi┼Ť te grube niebieskie ziarenka, kt├│rymi wyciera┼éam ze z┼éo┼Ťci─ů sk├│r─Ö - eh cz┼éowiek by┼é m┼éody, g┼éupi. No i jedna taka drobinka peelingu dosta┼éa mi si─Ö do oka! Nast─Öpnego dnia posz┼éam do szko┼éy, ale z zaj─Ö─ç musia┼éa mnie odebra─ç moja mama i zawie┼║─ç do okulisty, a tam p┼éukanie, smarowanie, badania i tydzie┼ä zwolnienia lekarskiego. Oko by┼éo ca┼ékowicie "zalane" krwi─ů - nie mog┼éam go otworzy─ç. Pami─Ötam, jak to bola┼éo. Niestety nie pami─Ötam nazw lek├│w jakie wtedy mi przepisano, wiem tylko ze by┼éy i krople, i ┼╝el, i ma┼Ť─ç. A z domowych sposob├│w - ok┼éady z czarnej herbaty i cz─Östo zamyka─ç oko.
dafne

Postby olivia » 18 Nov 2011, 20:04

D┼éugo┼Ť─ç leczenia jest indywidualna - zale┼╝y od tego, jak daleko posuni─Öte jest zapalenie. Nie powinno trwa─ç d┼éu┼╝ej ni┼╝ kilka dni. Leki bierzesz tak d┼éugo, a┼╝ oko b─Ödzie normalne.
olivia

Postby kiziamizia » 20 Nov 2011, 17:30

Jak moja mama mia┼éa to zapalenie to trwa┼éo 3-4 dni, ale leki stosowa┼éa przez tydzie┼ä tak dla pewno┼Ťci. Nie nale┼╝y te┼╝ zbyt d┼éugo stosowa─ç krople i ┼╝ele do oczu - to te┼╝ mo┼╝e zaszkodzi─ç.
kiziamizia

Postby Kenza » 21 Nov 2011, 20:02

Coralie - wiele ryzykujesz nosz─ůc za d┼éugo soczewki. Te┼╝ tak kiedy┼Ť robi┼éam, ale przez to mia┼éam problemy z oczami, nie do┼Ť─ç ┼╝e przypa┼é─Öta┼é si─Ö zesp├│┼é suchego oka to zaczyna┼éa mi si─Ö pogarsza─ç ostro┼Ť─ç widzenia - na szcz─Ö┼Ťcie to by┼é efekt zm─Öczenia wzroku. Lepiej pilnuj tego ile godzin mozesz nosi─ç soczewki - na moich pisa┼éo 12h na dob─Ö. Co innego z tymi brudnymi ┼éapami - pewnie ka┼╝dej kobiecie nosz─ůcej soczewki chocia┼╝ raz zdarzy┼éo si─Ö najpierw zrobi─ç makija┼╝, a dopiero potem zak┼éada─ç kontakty - chwila nieuwagi i kosmetyk o niewiadomym sk┼éadzie l─ůduje przyci┼Ťni─Öty soczewk─ů do ga┼éki ocznej... no trzeba uwa┼╝a─ç, to oczy przecie┼╝ s─ů!Jak nam wypadn─ů to ju┼╝ nie odrosn─ů! :)
Kenza

Postby JolaZ » 22 Nov 2011, 19:05

Ja czasami mam bardzo przekrwione oczy i takie przem─Öczone, nieraz te┼╝ mam takie uczucie piasku pod powiek─ů, ┼ézawienie a nawet ropienie... nie wiem czy to te┼╝ ┼Ťwiadczy o jakim┼Ť zapaleniu?
JolaZ

Postby lemur » 23 Nov 2011, 20:51

JolaZ - wiesz co mia┼éam podobnie, ale lekarz stwierdzi┼é, ┼╝e nic mi nie dolega i zaleci┼é tylko krople typy sztuczne ┼ézy. Teraz stosuj─Ö Lacrimal ale nie jest najlepszy bo mnie oczy czasami szczypi─ů bezpo┼Ťrednio po zakropleniu. Ale ja Ci nie doradz─Ö w ten spos├│b - je┼Ťli ten problem z oczami b─Ödzie si─Ö utrzymywa┼é lepiej i┼Ť─ç i si─Ö skontrolowa─ç u okulisty, albo przynajmniej poradzi─ç si─Ö lekarza rodzinnego je┼Ťli jest kompetentny i zaufany.
lemur

Postby megan » 24 Nov 2011, 22:48

Zapalenie rog├│wki - niefajna rzecz. Wygl─ůda przeokropnie i boli. W skrajnych przypadkach chodzi si─Ö z opatrunkiem na oku i z ciemnymi okularami. Trzeba unika─ç pracy na komputerze i ogl─ůdania telewizji. Je┼Ťli wyst─ůpi─ů jakie┼Ť powik┼éania mo┼╝na wpakowa─ç si─Ö w niez┼ée problemy; zapalenie ga┼éki ocznej, za─çma, jaskra, zapalenie t─Öcz├│wki, zm─Ötnienie rog├│wki...
megan

Postby Eewa » 26 Nov 2011, 18:22

Same sobie szkodzimy, chocia┼╝by nosz─ůc soczewki kt├│re mog─ů urazi─ç oko. S┼éysza┼éam te┼╝ o przypadkach, gdy kto┼Ť mia┼é problemy z oczami, bo nosi┼é soczewki mimo ┼╝e nie wiedzia┼é jak. Lekarz musi nauczy─ç, jak nosi─ç soczewki, jak je wk┼éada─ç itp. Je┼Ťli kto┼Ť kupuje soczewki bez recepty i bez konsultacji z okulist─ů to ryzykuje... a niekt├│rzy tak robi─ů - zamawiaj─ů soczewki na necie albo kupuj─ů w rossmannie. Ryzykowne.
Eewa

Postby olivia » 28 Nov 2011, 19:27

Widzia┼éam w rossmanie soczewki i ludzie kupowali. S─ů w ofercie ju┼╝ d┼éugo, wi─Öc podejrzewam, ┼╝e ┼╝adnej afery z ich stosowaniem nie by┼éo, w przeciwnym razie usun─Öli by z oferty.
olivia

Return to ÔÇť%sÔÇŁ Problemy zdrowotne

Valid XHTML 1.0 Strict