Zapalenie rogówki

Porozmawiajmy o swoich bolączkach, dolegliwościach i sposobach radzenia sobie z nimi.
coralie
Posty: 213
Rejestracja: 14 cze 2011, 18:34

Zapalenie rogówki

Post autor: coralie »

Wczoraj w pracy zaczęło mnie boleć oko. Początkowo stwierdziłam, że to z przemęczenia, bo pracuję przed komputerem, w dodatku noszę soczewki, ale jak zobaczyłam swoje oko to bardzo się wystraszyłam - całe było przekrwione. Zaraz po pracy wyjęłam soczewki i zakropliłam oko preparatem sztucznych łez. Rano - telefon do szefa z prośbą o urlop - powieka spuchnięta, niemożność ruszania gałką oczną na wszystkie strony, tragedia! Pierwszy okulista - 2 godziny. Wynik - pani okulistka z 15-letnim stażem nie jest pewna diagnozy i kieruje mnie do szpitala. Drugi lekarz (na konsultacji w szpitalu) - wzywa drugą panią doktor, a ta - w kilka sekund w końcu diagnozuje: zapalenie spojówki + drobne początki wirusowego zapalenia rogówki. Prawdopodobnie nosiłam soczewki za długo tego dnia (przyznaję się), albo potarłam oczy brudnymi rękami (to też możliwe). Dostałam receptę na krople Tobradex i żel Cornergel, ale póki co słabo z efektami leczenia. Czy ktoś z Was chorował na zapalenie rogówki? Ile dni to się leczy?
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: dafne »

Zapalenie rogówki to rzecz bardzo nieprzyjemna. Miałam okazję się przekonać już ładnych parę lat temu - jako uczennica gimnazjum. Byłam wtedy brzydka i pryszczata i starałam się zwalczyć trądzik na wszelaki sposób. Pewnego razu testowałam peeling antybakteryjny z avonu. Pamiętam, jak dziś te grube niebieskie ziarenka, którymi wycierałam ze złością skórę - eh człowiek był młody, głupi. No i jedna taka drobinka peelingu dostała mi się do oka! Następnego dnia poszłam do szkoły, ale z zajęć musiała mnie odebrać moja mama i zawieźć do okulisty, a tam płukanie, smarowanie, badania i tydzień zwolnienia lekarskiego. Oko było całkowicie "zalane" krwią - nie mogłam go otworzyć. Pamiętam, jak to bolało. Niestety nie pamiętam nazw leków jakie wtedy mi przepisano, wiem tylko ze były i krople, i żel, i maść. A z domowych sposobów - okłady z czarnej herbaty i często zamykać oko.
Awatar użytkownika
olivia
Posty: 292
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:42

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: olivia »

Długość leczenia jest indywidualna - zależy od tego, jak daleko posunięte jest zapalenie. Nie powinno trwać dłużej niż kilka dni. Leki bierzesz tak długo, aż oko będzie normalne.
Awatar użytkownika
kiziamizia
Posty: 112
Rejestracja: 03 paź 2011, 11:28

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: kiziamizia »

Jak moja mama miała to zapalenie to trwało 3-4 dni, ale leki stosowała przez tydzień tak dla pewności. Nie należy też zbyt długo stosować krople i żele do oczu - to też może zaszkodzić.
Awatar użytkownika
Kenza
Posty: 390
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:38

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: Kenza »

Coralie - wiele ryzykujesz nosząc za długo soczewki. Też tak kiedyś robiłam, ale przez to miałam problemy z oczami, nie dość że przypałętał się zespół suchego oka to zaczynała mi się pogarszać ostrość widzenia - na szczęście to był efekt zmęczenia wzroku. Lepiej pilnuj tego ile godzin mozesz nosić soczewki - na moich pisało 12h na dobę. Co innego z tymi brudnymi łapami - pewnie każdej kobiecie noszącej soczewki chociaż raz zdarzyło się najpierw zrobić makijaż, a dopiero potem zakładać kontakty - chwila nieuwagi i kosmetyk o niewiadomym składzie ląduje przyciśnięty soczewką do gałki ocznej... no trzeba uważać, to oczy przecież są!Jak nam wypadną to już nie odrosną! :)
Awatar użytkownika
JolaZ
Posty: 266
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:59

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: JolaZ »

Ja czasami mam bardzo przekrwione oczy i takie przemęczone, nieraz też mam takie uczucie piasku pod powieką, łzawienie a nawet ropienie... nie wiem czy to też świadczy o jakimś zapaleniu?
Awatar użytkownika
lemur
Posty: 242
Rejestracja: 13 maja 2011, 16:30

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: lemur »

JolaZ - wiesz co miałam podobnie, ale lekarz stwierdził, że nic mi nie dolega i zalecił tylko krople typy sztuczne łzy. Teraz stosuję Lacrimal ale nie jest najlepszy bo mnie oczy czasami szczypią bezpośrednio po zakropleniu. Ale ja Ci nie doradzę w ten sposób - jeśli ten problem z oczami będzie się utrzymywał lepiej iść i się skontrolować u okulisty, albo przynajmniej poradzić się lekarza rodzinnego jeśli jest kompetentny i zaufany.
megan
Posty: 234
Rejestracja: 17 lip 2011, 12:44

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: megan »

Zapalenie rogówki - niefajna rzecz. Wygląda przeokropnie i boli. W skrajnych przypadkach chodzi się z opatrunkiem na oku i z ciemnymi okularami. Trzeba unikać pracy na komputerze i oglądania telewizji. Jeśli wystąpią jakieś powikłania można wpakować się w niezłe problemy; zapalenie gałki ocznej, zaćma, jaskra, zapalenie tęczówki, zmętnienie rogówki...
Awatar użytkownika
Eewa
Posty: 211
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:52

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: Eewa »

Same sobie szkodzimy, chociażby nosząc soczewki które mogą urazić oko. Słyszałam też o przypadkach, gdy ktoś miał problemy z oczami, bo nosił soczewki mimo że nie wiedział jak. Lekarz musi nauczyć, jak nosić soczewki, jak je wkładać itp. Jeśli ktoś kupuje soczewki bez recepty i bez konsultacji z okulistą to ryzykuje... a niektórzy tak robią - zamawiają soczewki na necie albo kupują w rossmannie. Ryzykowne.
Awatar użytkownika
olivia
Posty: 292
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:42

Re: Zapalenie rogówki

Post autor: olivia »

Widziałam w rossmanie soczewki i ludzie kupowali. Są w ofercie już długo, więc podejrzewam, że żadnej afery z ich stosowaniem nie było, w przeciwnym razie usunęli by z oferty.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zdrowotne”