Dieta przy anemii

Odpowiednia dieta to klucz do ┼Ťwietnego samopoczucia i utrzymania w┼éa┼Ťciwej wagi. Co je┼Ť─ç, by by─ç w formie? Kt├│ra dieta jest naprawd─Ö skuteczna? Jakie produkty dostarczaj─ů wa┼╝nych sk┼éadnik├│w mineralnych? Na te i inne pytania w kwestii od┼╝ywiania odpowiedzi szukajcie w tym dziale!

Dieta przy anemii

Postby Eewa » 22 May 2011, 16:57

Co powinno si─Ö je┼Ť─ç przy anemii? Lekarz poradzi┼é mi ryby, orzechy, pestki dyni, awokado, s┼éonecznik.
Dodatkowo powiedzia┼é ┼╝e choruj─ůc na anemi─Ö, nie powinno si─Ö przesadza─ç z w─Öglowodanami bo ich nadmiar przy niedoborze sk┼éadnik├│w budulcowych i reguluj─ůcych mo┼╝e by─ç przyczyn─ů niedokrwisto┼Ťci. Tak┼╝e t┼éuszcze - je┼Ťli spo┼╝ywamy ich za du┼╝o mog─ů prowadzi─ç do niedokrwisto┼Ťci. Co jeszcze powinno si─Ö ogranicza─ç a co je┼Ť─ç w wi─Ökszych ilo┼Ťciach?
Eewa

Re: Dieta przy anemii

Postby kotsimon » 23 May 2011, 09:46

Mo┼╝e to Ci pomo┼╝e:

"Najwa┼╝niejsze zasady diety:

* Wybieraj tylko produkty pe┼énowarto┼Ťciowe, kt├│re opr├│cz kalorii dostarczaj─ů r├│wnie┼╝ bia┼éka, w─Öglowodan├│w, t┼éuszczu, witamin i sk┼éadnik├│w mineralnych. Doskona┼éym ┼║r├│d┼éem w─Öglowodan├│w z┼éo┼╝onych i warto┼Ťciowego bia┼éka s─ů produkty zbo┼╝owe wytworzone z ca┼éych ziaren (kasze) lub m─ůk grubego przemia┼éu (ciemne pieczywo) oraz warzywa, zw┼éaszcza str─ůczkowe.

* Unikaj wyrob├│w cukierniczych, s┼éodyczy, bia┼éego pieczywa, cukru. S─ů one jedynie ┼║r├│d┼éem pustych kalorii.

* Jedz wi─Öcej chudego mi─Ösa, w─ůtroby, chudych gatunk├│w w─Ödlin. Jest to ┼║r├│d┼éo ┼╝elaza dobrze przyswajanego przez organizm. Poniewa┼╝ jednak te produkty dostarczaj─ů r├│wnie┼╝ du┼╝ej ilo┼Ťci t┼éuszczu, nale┼╝y ograniczy─ç jego dodatek, zw┼éaszcza t┼éuszczu pochodzenia zwierz─Öcego, do potraw. Nie zaleca si─Ö sma┼╝enia czy duszenia poprzedzonego obsma┼╝aniem.

* W ka┼╝dym posi┼éku uwzgl─Ödnij warzywa i owoce o du┼╝ej zawarto┼Ťci witaminy C. Zwi─Öksza ona znacznie wch┼éanianie ┼╝elaza (nawet 2 - 3-krotnie). Zawarto┼Ť─ç witaminy C w dziennej racji pokarmowej powinna wynosi─ç co najmniej 150 mg. Jest ona wra┼╝liwa na temperatur─Ö, dlatego te┼╝ lepiej spo┼╝ywa─ç ┼Ťwie┼╝e warzywa i owoce. Najlepszym ┼║r├│d┼éem tej witaminy s─ů: papryka czerwona, natka pietruszki, broku┼éy, pomidory, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia oraz soki owocowe, zw┼éaszcza pomara┼äczowy, grejpfrutowy, z czarnej porzeczki.

* Ograniczaj picie kawy i herbaty. Zawieraj─ů one taniny - zwi─ůzki hamuj─ůce wch┼éanianie ┼╝elaza z przewodu pokarmowego. Ich dzia┼éanie mo┼╝emy zmniejszy─ç, pij─ůc te napoje nie w czasie posi┼éku czy bezpo┼Ťrednio po nim, lecz mi─Ödzy posi┼ékami. Warto r├│wnie┼╝ dodawa─ç do kawy i herbaty ┼Ťmietank─Ö."
kotsimon

Postby JolaZ » 24 May 2011, 07:27

W─ůtr├│bka, buraczki i rybki :) plus ┼╝elazo w tabletkach
JolaZ

Postby Kenza » 25 May 2011, 14:30

Sok z buraczk├│w z marchewk─ů. Kiedy mia┼éam anemi─Ö lekarka mi zaleci┼éa picie czego┼Ť takiego. Proporcje dobierasz wed┼éug siebie ja robi┼éam sok z 0,5 kg marchwi i jednego ma┼éego buraczka (bo nienawidz─Ö tych czerwonych paskudztw ale s─ů niestety zdrowe!) i troch─Ö dos┼éadza┼éam czasami dodawa┼éam jeszcze banana. Wiem, ┼╝e mo┼╝e wam si─Ö to wyda─ç niesmaczne ale na krew dobrze dzia┼éa. To jest pomys┼é z diety po chemioterapii, przynajmniej tak m├│wi┼éa moja internistka, ale taki sok odbudowuje krew, przywraca poziom hemoglobiny do normy.
Kenza

Postby Kenza » 11 Jun 2011, 18:50

kotsimon wrote:
* Jedz wi─Öcej chudego mi─Ösa, w─ůtroby, chudych gatunk├│w w─Ödlin.

No w┼éa┼Ťnie z t─ů w─ůtr├│bk─ů te┼╝ trzeba z umiarem, bo zawiera du┼╝o cholesterolu, a tak┼╝e metale ci─Ö┼╝kie. Wi─Öc dobra jest od czasu do czasu. Nie nale┼╝y przesadza─ç!
Kenza

Postby lemur » 14 Jun 2011, 19:11

A propos diety dla anemik├│w - znalaz┼éam fajny artyku┼é dotycz─ůcy m.in. wch┼éanialno┼Ťci ┼╝elaza, oto fragmencik:

"ÔÇô Jakie czynniki sprzyjaj─ů wch┼éanianiu ┼╝elaza, a jakie je upo┼Ťledzaj─ů?

ÔÇô Podczas rozpatrywania zawarto┼Ťci ┼╝elaza i innych pierwiastk├│w w produktach spo┼╝ywczych nale┼╝y pami─Öta─ç, ┼╝e du┼╝e ilo┼Ťci danego sk┼éadnika w produkcie nie zawsze ┼Ťwiadcz─ů o tym, ┼╝e jest on dla nas jego dobrym ┼║r├│d┼éem. Przyk┼éadem mo┼╝e by─ç szpinak, kt├│ry zawiera du┼╝o ┼╝elaza, ale jego przyswajalno┼Ť─ç jest ma┼éa i wynosi oko┼éo 2%. Najlepiej przyswajalne jest ┼╝elazo hemowe wyst─Öpuj─ůce w produktach pochodzenia zwierz─Öcego, czyli w mi─Ösie, rybach, drobiu.

Spo┼Ťr├│d czynnik├│w u┼éatwiaj─ůcych wch┼éanianie ┼╝elaza wymieni─ç nale┼╝y witamin─Ö C, soki z owoc├│w cytrusowych oraz diet─Ö bogat─ů w bia┼éka i aminokwasy. Przyswajalno┼Ť─ç ┼╝elaza jest gorsza w przypadku niedokwa┼Ťno┼Ťci, stosowania lek├│w hamuj─ůcych wydzielanie kwasu solnego w ┼╝o┼é─ůdku oraz go zoboj─Ötniaj─ůcych. Przyk┼éadem najcz─Ö┼Ťciej stosowanych preparat├│w z tej grupy s─ů ranitydyna, omeprazol, pantoprazol, Alugastrin, Manti. Wch┼éanianie ┼╝elaza upo┼Ťledzaj─ů r├│wnie┼╝ pszenica i otr─Öby.

ÔÇô Czy picie kawy i herbaty w przypadku anemii jest wskazane?

ÔÇô I kawa i herbata hamuj─ů wch┼éanianie ┼╝elaza, a wi─Öc w przypadku anemii z niedoboru ┼╝elaza nale┼╝y ogranicza─ç ich spo┼╝ycie."
lemur

Postby Kenza » 20 Jun 2011, 16:24

Najlepiej przyswajane jest ┼╝elazo pochodz─ůce z produkt├│w zwierz─Öcych, tzw. ┼╝elazo hemowe, czyli zawarte w mi─Ösie i rybach. Znacznie gorzej radzi sobie organizm z wch┼éanianiem ┼╝elaza z pokarm├│w ro┼Ťlinnych, tzw. ┼╝elaza niehemowego. Na przyk┼éad ze szpinaku i ry┼╝u, kt├│re powszechnie s─ů uwa┼╝ane za warto┼Ťciowe ┼║r├│d┼éa ┼╝elaza, organizm przyswaja go bardzo ma┼éo.
Kenza

Postby JolaZ » 24 Jun 2011, 15:57

Ale wiecie dziewczyny, nawet najlepiej ustawiona dieta nie zast─ůpi tabletek. Poza tym, jak same zauwa┼╝y┼éy┼Ťcie, ┼╝elazo si─Ö ci─Ö┼╝ko wch┼éania wi─Öc trudno wam b─Ödzie, bez wiedzy dietetyka ustali─ç sobie diet─Ö (no chyba ┼╝e kt├│ra┼Ť z Was jest dietetykiem, ale si─Ö nie chwali┼éy┼Ťcie wi─Öc w─ůtpi─Ö). Je┼Ťli kt├│ra┼Ť z Was ma anemi─Ö, nie obejdzie si─Ö bez tabletek np. Biofer, Ferovit itp.
JolaZ

Postby jadwisia » 26 Jun 2012, 14:55

pytanie pierwsze co jest przyczyn─ů anemii bo s─ů postacie niedokrwisto┼Ťci nie zwi─ůzane z niedoborem ┼╝elaza.
Je┼Ťli chodzi o niedob├│r ┼╝elaza to konieczna jest jego suplementacja w tabletkach + prawid┼éowa dieta czyli w─ůtroba, chude czerwone mi─Öso (wo┼éowina), domowy pasztet jest ┼Ťwietny polecam gor─ůco, je┼Ťli kto┼Ť nie lubi w─ůtr├│bki sma┼╝onej.
Dziel─Ö kurczaka na cz─Ö┼Ťci sol─Ö, ok┼éadam czosnkiem i uk┼éadam w garnku. Na dno garnka wlewam niewielk─ů ilo┼Ť─ç wody i dusz─Ö mi─Öso na wolnym ogniu pod przykryciem przez ok. 1,5h. Ostudzone obieram ze sk├│ry, kt├│r─ů wyrzucamy. T┼éuszcz zostawiamy w garnku, a mi─Öso oddzielamy od ko┼Ťci. Cebul─Ö kroj─Ö w pi├│rka, wrzucam do t┼éuszczu z kurczaka i dusz─Ö ok. 10 minut. 400g w─ůtr├│bki drobiowej podsma┼╝am na odrobinie oliwy. Jak wszystko wystygnie miel─Ö 3 razy, dodaj─Ö r├│wnie┼╝ t┼éuszcz wytopiony z kurczaka, doprawiam sol─ů i pieprzem, ewentualnie odrobin─ů koniaku i wyrabiam r─Ökoma. Keks├│wk─Ö wyk┼éadam plasterkami boczku lub s┼éoniny i wyk┼éadam do niej mas─Ö pasztetow─ů. Piekarnik nagrzewam do 200 stopni i piek─Ö 1,5h w k─ůpieli wodnej.
Taki pasztet dzi─Öki w─ůtr├│bce ma sporo ┼╝elaza, a dzi─Öki temu ┼╝e jest zrobiony z kurczaka nie jest tak potwornie kaloryczny i t┼éusty jak klasyczne mieszane pasztety.
S─ů wprawdzie warzywa obfituj─ůce w ┼╝elazo ale przyswajanie ┼╝elaza niehemowego z ro┼Ťlin jest na poziomie ok. 3 % co sprawia, ┼╝e produkty ro┼Ťlinne nie s─ů uwzgl─Ödniane jako jego dobre ┼║r├│d┼éo.
Pamiętajmy również by produkty bogate w żelazo hemowe czyli mięso oraz rzeczony pasztet spożywać wraz z produktami bogatymi w witaminę C, która wspomaga wchłanianie tego rodzaju żelaza.
jadwisia

Return to ÔÇť%sÔÇŁ Od┼╝ywianie

Valid XHTML 1.0 Strict