Strona 1 z 1

Dieta przy anemii

: 22 maja 2011, 16:57
autor: Eewa
Co powinno się jeść przy anemii? Lekarz poradził mi ryby, orzechy, pestki dyni, awokado, słonecznik.
Dodatkowo powiedział że chorując na anemię, nie powinno się przesadzać z węglowodanami bo ich nadmiar przy niedoborze składników budulcowych i regulujących może być przyczyną niedokrwistości. Także tłuszcze - jeśli spożywamy ich za dużo mogą prowadzić do niedokrwistości. Co jeszcze powinno się ograniczać a co jeść w większych ilościach?

Re: Dieta przy anemii

: 23 maja 2011, 09:46
autor: kotsimon
Może to Ci pomoże:

"Najważniejsze zasady diety:

* Wybieraj tylko produkty pełnowartościowe, które oprócz kalorii dostarczają również białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin i składników mineralnych. Doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i wartościowego białka są produkty zbożowe wytworzone z całych ziaren (kasze) lub mąk grubego przemiału (ciemne pieczywo) oraz warzywa, zwłaszcza strączkowe.

* Unikaj wyrobów cukierniczych, słodyczy, białego pieczywa, cukru. Są one jedynie źródłem pustych kalorii.

* Jedz więcej chudego mięsa, wątroby, chudych gatunków wędlin. Jest to źródło żelaza dobrze przyswajanego przez organizm. Ponieważ jednak te produkty dostarczają również dużej ilości tłuszczu, należy ograniczyć jego dodatek, zwłaszcza tłuszczu pochodzenia zwierzęcego, do potraw. Nie zaleca się smażenia czy duszenia poprzedzonego obsmażaniem.

* W każdym posiłku uwzględnij warzywa i owoce o dużej zawartości witaminy C. Zwiększa ona znacznie wchłanianie żelaza (nawet 2 - 3-krotnie). Zawartość witaminy C w dziennej racji pokarmowej powinna wynosić co najmniej 150 mg. Jest ona wrażliwa na temperaturę, dlatego też lepiej spożywać świeże warzywa i owoce. Najlepszym źródłem tej witaminy są: papryka czerwona, natka pietruszki, brokuły, pomidory, truskawki, czarne porzeczki, cytrusy, aronia oraz soki owocowe, zwłaszcza pomarańczowy, grejpfrutowy, z czarnej porzeczki.

* Ograniczaj picie kawy i herbaty. Zawierają one taniny - związki hamujące wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Ich działanie możemy zmniejszyć, pijąc te napoje nie w czasie posiłku czy bezpośrednio po nim, lecz między posiłkami. Warto również dodawać do kawy i herbaty śmietankę."

Re: Dieta przy anemii

: 24 maja 2011, 07:27
autor: JolaZ
Wątróbka, buraczki i rybki :) plus żelazo w tabletkach

Re: Dieta przy anemii

: 25 maja 2011, 14:30
autor: Kenza
Sok z buraczków z marchewką. Kiedy miałam anemię lekarka mi zaleciła picie czegoś takiego. Proporcje dobierasz według siebie ja robiłam sok z 0,5 kg marchwi i jednego małego buraczka (bo nienawidzę tych czerwonych paskudztw ale są niestety zdrowe!) i trochę dosładzałam czasami dodawałam jeszcze banana. Wiem, że może wam się to wydać niesmaczne ale na krew dobrze działa. To jest pomysł z diety po chemioterapii, przynajmniej tak mówiła moja internistka, ale taki sok odbudowuje krew, przywraca poziom hemoglobiny do normy.

Re: Dieta przy anemii

: 11 cze 2011, 18:50
autor: Kenza
kotsimon pisze:
* Jedz więcej chudego mięsa, wątroby, chudych gatunków wędlin.


No właśnie z tą wątróbką też trzeba z umiarem, bo zawiera dużo cholesterolu, a także metale ciężkie. Więc dobra jest od czasu do czasu. Nie należy przesadzać!

Re: Dieta przy anemii

: 14 cze 2011, 19:11
autor: lemur
A propos diety dla anemików - znalazłam fajny artykuł dotyczący m.in. wchłanialności żelaza, oto fragmencik:

"– Jakie czynniki sprzyjają wchłanianiu żelaza, a jakie je upośledzają?

– Podczas rozpatrywania zawartości żelaza i innych pierwiastków w produktach spożywczych należy pamiętać, że duże ilości danego składnika w produkcie nie zawsze świadczą o tym, że jest on dla nas jego dobrym źródłem. Przykładem może być szpinak, który zawiera dużo żelaza, ale jego przyswajalność jest mała i wynosi około 2%. Najlepiej przyswajalne jest żelazo hemowe występujące w produktach pochodzenia zwierzęcego, czyli w mięsie, rybach, drobiu.

Spośród czynników ułatwiających wchłanianie żelaza wymienić należy witaminę C, soki z owoców cytrusowych oraz dietę bogatą w białka i aminokwasy. Przyswajalność żelaza jest gorsza w przypadku niedokwaśności, stosowania leków hamujących wydzielanie kwasu solnego w żołądku oraz go zobojętniających. Przykładem najczęściej stosowanych preparatów z tej grupy są ranitydyna, omeprazol, pantoprazol, Alugastrin, Manti. Wchłanianie żelaza upośledzają również pszenica i otręby.

– Czy picie kawy i herbaty w przypadku anemii jest wskazane?

– I kawa i herbata hamują wchłanianie żelaza, a więc w przypadku anemii z niedoboru żelaza należy ograniczać ich spożycie."

Re: Dieta przy anemii

: 20 cze 2011, 16:24
autor: Kenza
Najlepiej przyswajane jest żelazo pochodzące z produktów zwierzęcych, tzw. żelazo hemowe, czyli zawarte w mięsie i rybach. Znacznie gorzej radzi sobie organizm z wchłanianiem żelaza z pokarmów roślinnych, tzw. żelaza niehemowego. Na przykład ze szpinaku i ryżu, które powszechnie są uważane za wartościowe źródła żelaza, organizm przyswaja go bardzo mało.

Re: Dieta przy anemii

: 24 cze 2011, 15:57
autor: JolaZ
Ale wiecie dziewczyny, nawet najlepiej ustawiona dieta nie zastąpi tabletek. Poza tym, jak same zauważyłyście, żelazo się ciężko wchłania więc trudno wam będzie, bez wiedzy dietetyka ustalić sobie dietę (no chyba że któraś z Was jest dietetykiem, ale się nie chwaliłyście więc wątpię). Jeśli któraś z Was ma anemię, nie obejdzie się bez tabletek np. Biofer, Ferovit itp.

Re: Dieta przy anemii

: 26 cze 2012, 14:55
autor: jadwisia
pytanie pierwsze co jest przyczyną anemii bo są postacie niedokrwistości nie związane z niedoborem żelaza.
Jeśli chodzi o niedobór żelaza to konieczna jest jego suplementacja w tabletkach + prawidłowa dieta czyli wątroba, chude czerwone mięso (wołowina), domowy pasztet jest świetny polecam gorąco, jeśli ktoś nie lubi wątróbki smażonej.
Dzielę kurczaka na części solę, okładam czosnkiem i układam w garnku. Na dno garnka wlewam niewielką ilość wody i duszę mięso na wolnym ogniu pod przykryciem przez ok. 1,5h. Ostudzone obieram ze skóry, którą wyrzucamy. Tłuszcz zostawiamy w garnku, a mięso oddzielamy od kości. Cebulę kroję w piórka, wrzucam do tłuszczu z kurczaka i duszę ok. 10 minut. 400g wątróbki drobiowej podsmażam na odrobinie oliwy. Jak wszystko wystygnie mielę 3 razy, dodaję również tłuszcz wytopiony z kurczaka, doprawiam solą i pieprzem, ewentualnie odrobiną koniaku i wyrabiam rękoma. Keksówkę wykładam plasterkami boczku lub słoniny i wykładam do niej masę pasztetową. Piekarnik nagrzewam do 200 stopni i piekę 1,5h w kąpieli wodnej.
Taki pasztet dzięki wątróbce ma sporo żelaza, a dzięki temu że jest zrobiony z kurczaka nie jest tak potwornie kaloryczny i tłusty jak klasyczne mieszane pasztety.
Są wprawdzie warzywa obfitujące w żelazo ale przyswajanie żelaza niehemowego z roślin jest na poziomie ok. 3 % co sprawia, że produkty roślinne nie są uwzględniane jako jego dobre źródło.
Pamiętajmy również by produkty bogate w żelazo hemowe czyli mięso oraz rzeczony pasztet spożywać wraz z produktami bogatymi w witaminę C, która wspomaga wchłanianie tego rodzaju żelaza.