Dieta cukrzycowa

Odpowiednia dieta to klucz do świetnego samopoczucia i utrzymania właściwej wagi. Co jeść, by być w formie? Która dieta jest naprawdę skuteczna? Jakie produkty dostarczają ważnych składników mineralnych? Na te i inne pytania w kwestii odżywiania odpowiedzi szukajcie w tym dziale!
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Dieta cukrzycowa

Post autor: dafne »

Moja mama od niedawna ma cukrzycę. Nabawiła się jej przez leki z zawartością sterydów - tak tłumaczą lekarze. Za bardzo nie wiem co może jeść a czego nie, a musi kontrolować poziom cukru, bo raz już miała tak niski, że zasłabła. Znacie się na diecie cukrzycowej? Przestudiowałam już foldery ze szpitala. Wiem, że zabronione są słodycze, słone przekąski np. popcorn, mąka biała, białe pieczywo i ziemniaki. Co moja mama może a czego jej nie wolno jeść? Pomóżcie!
juropa
Posty: 40
Rejestracja: 31 sty 2012, 09:33

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: juropa »

Ja niestety nie znam się za dobrze na cukrzycy, jedyne co pamiętam, to że ostatnio wyczytałam że olej rzepakowy pomaga w zapobieganiu cukrzycy II typu...
megan
Posty: 234
Rejestracja: 17 lip 2011, 12:44

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: megan »

Mam w rodzinie kilka osób chorujących na cukrzycę. W zasadzie jedzą wszystko, ale uważają i kontrolują poziom cukru. Teoretycznie powinno się odstawić słodycze, słodzone soki i białe pieczywo, ale raz na jakiś czas kawałek ciastka albo kromka zwykłego chleba nie powinny zaszkodzić.
lorna
Posty: 61
Rejestracja: 18 sty 2012, 18:23

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: lorna »

Najważniejsza jest kontrola - trzeba po prostu mierzyć poziom cukru i tak jak już pisały dziewczyny zapomnieć o słodyczach. Da się przyzwyczaić, dieta cukrzycowa jest zdrowa - warzywa, owoce (ale tylko niektóre np. grejpfruty, kiwi i pomarańcze), pełnoziarnista mąka, pumpernikiel zamiast buły, ryby, kurczak, płatki owsiane itd.
megan
Posty: 234
Rejestracja: 17 lip 2011, 12:44

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: megan »

lorna pisze:i tak jak już pisały dziewczyny zapomnieć o słodyczach.

Raz na jakiś czas, np. z okazji tłustego czwartku można sięgnąć po pączka, nie dajmy się zwariować - jedzenie jest dla ludzi, także tych chorujących na cukrzycę. Tylko żeby zjeść np. pączka lepiej zrezygnować z dwudaniowego obiadu i zjeść przykładowo samą zupę. Zależy też o jakim typie cukrzycy rozmawiamy - bo ja znam tylko chorych na cukrzycę typu II.
juropa
Posty: 40
Rejestracja: 31 sty 2012, 09:33

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: juropa »

megan albo można tego pączka właśnie na oleju rzepakowym usmażyć i też będzie zdrowiej dla cukrzyka ;)
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: dafne »

A co jeśli to cukrzyca postępująca? Lekarz ostrzegł mnie, że tak właśnie jest i że mama za jakiś czas (trudno powiedzieć kiedy) będzie potrzebowała insuliny. Jednocześnie powiedział, że dieta owszem może pomóc, ale ona jest głównie po to żeby np. nie zasłabnąć. Mama ma też hipoglikemię, więc nagły spadek cukru może ją osłabić. W sumie z rozmowy z lekarzem wyniosłam, że ta dieta jest czymś, nad czym niewarto aż tak bardzo się starać.
lorna
Posty: 61
Rejestracja: 18 sty 2012, 18:23

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: lorna »

Nieprawda! Dieta jest bardzo ważna- dzięki niej cukrzyca może nie postępować przez długi czas.
megan
Posty: 234
Rejestracja: 17 lip 2011, 12:44

Re: Dieta cukrzycowa

Post autor: megan »

W niektórych hipermaretach napotkacie działy z żywnością dla cukrzyków. Są tam też smakołyki np. czekolady, wafle, ciastka. Niestety te produkty kosztują znacznie więcej niż ich zwykłe odpowiedniki ale czasami można zainwestować.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Odżywianie”