Haluksy

Porozmawiajmy o swoich bolączkach, dolegliwościach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Awatar użytkownika
olivia
Posty: 292
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:42

Haluksy

Post autor: olivia »

Jak wygląda leczenie haluksów? Słyszałam że operacja nie należy do najmilszych, a jej konsekwencją jest długotrwały ból. Czy można zapobiec jakoś rozwojowi haluksów czy pomagają specjalne opaski i wkładki, które niby mają leczyć haluksy bez operacji?
Awatar użytkownika
JolaZ
Posty: 266
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:59

Re: Haluksy

Post autor: JolaZ »

Wiem tyle, że haluksów nie można pozbyć się metodami zachowawczymi. Konieczna jest operacja. Po zoperowaniu halluksów potrzebna jest też rehabilitacja, ale pacjent opuszcza szpital jeszcze w dniu zabiegu. Żeby zapobiec rozwojowi halluksów konieczna jest codzienna, staranna pielęgnacja stóp i wygodne obuwie. Obcasy w kąt :!: Sposób i zakres przeprowadzenia operacji zależy od wielu czynników np. od tego jak duża jest deformacja .
Awatar użytkownika
olivia
Posty: 292
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:42

Re: Haluksy

Post autor: olivia »

No ja właśnie nie wiem czy mam halluksy już czy nie, po prostu zauważyłam że palec w lewej stopie jest trochę odkształcony, wygląda inaczej niż ten w prawej. Noszę często obuwie na wysokim obcasie, czasami zdarza mi się kupić buty które mnie uciskają. Słyszałam też o obuwiu ortopedycznym, czy wkładkach ortopedycznych i właśnie chciałam zapytać czy warto w nie inwestować, pewnie wszystkiego dowiem się od lekarza. Boję się tylko ewentualnego zabiegu. Ktoś mi powiedział że operacja polega na łamaniu kości i ponownym ich nastawianiu :o mam nadzieję że tylko mnie ten ktoś postraszyć chciał
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Haluksy

Post autor: dafne »

Ja słyszałam, że pomaga roztwór jodyny i amoniaku 10%. Wiem, że istnieją specjalne urządzenia, aparaty do prostowania palucha. Pomagają też specjalne ćwiczenia na wzmocnienie wiązadeł.
Awatar użytkownika
Eewa
Posty: 211
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:52

Re: Haluksy

Post autor: Eewa »

Halluksy oznaczają definitywny koniec z obcasami? Takie dolegliwości nie powinny występować u młodych kobiet! To nie fair. Każda z nas chce dobrze wyglądać, a buty na obcasach to ważny element kobiecości, przynajmniej dla mnie. Podobno w powstawaniu halluksów dużą rolę pełni też genetyka. Wpływ ma otyłość i siedzący, lub stojący tryb życia. Więc jak mniemam, utrzymując zdrową sylwetkę i będąc aktywnym fizycznie zmniejszamy prawdopodobieństwo pojawienia się halluksów.
Awatar użytkownika
Kenza
Posty: 390
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:38

Re: Haluksy

Post autor: Kenza »

Słyszałam że halluksom zapobiega aparat korekcyjny marcin i aparat marcin II.To takie gumowe kliny które się wkłada między palce. Zapobiegają nachodzeniu na siebie palców i deformacji stopy.
Awatar użytkownika
JolaZ
Posty: 266
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:59

Re: Haluksy

Post autor: JolaZ »

Podobno po wykonaniu zabiegu usunięcia haluksów, deformacja może powrócić, nawet już kilkanaście miesięcy później. Łatwiej jest wykonać zabieg usunięcia halluksów (usunięcia elementów stawów!) u osoby starszej niż młodszej która prawdopodobnie będzie jeszcze bardzo aktywna fizycznie. Podobno leczyć halluksy można też ultradźwiękowo i to lepsza metoda dla ludzi młodych. Przy większych halluksach i poważniejszej operacji potrzebna jest rehabilitacja, czasami chodzi się o kulach.
Awatar użytkownika
Kenza
Posty: 390
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:38

Re: Haluksy

Post autor: Kenza »

Istnieją firmy które specjalizują się w produkcji butów na haluksy. Takie buty wyglądają przyzwoicie, prawie tak jak normalne, no... może brakuje jakichś modnych modeli :) ale nie wymyślajmy. Zdaje się że firmy Peko i Helioform produkują właśnie takie buciki.
coralie
Posty: 213
Rejestracja: 14 cze 2011, 18:34

Re: Haluksy

Post autor: coralie »

Operacja halluksów nie należy do łatwych decyzji. Po operacji czasami dochodzi się do siebie nawet miesiąc. Czasami, przy większych halluksach konieczne jest też włożenie takiego obiążającego stopę bucika, sandałka - dlatego chyba lepiej wykonywać operację wiosną, latem czy wczesną jesienią. Ale tak jak ktoś pisał - wszystko zależy jak duży jest halluks.
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Haluksy

Post autor: dafne »

Żeby zapobiec halluksom najlepiej zadbać o odpowiednie obuwie - najlepszy jest podobno obcas 3 cm.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zdrowotne”