Chyba nie ma już osoby w nowoczesnym świecie, która by nie wiedziała czym jest depilacja oraz czemu ma służyć. Jednakże okazuje się, że często mylnie określamy całkowite pozbycie się włosa z cebulką od samego skrócenia włosa do powierzchni skóry. Oba dwa zabiegi służą temu samemu - czyli usunięciu owłosieniu. Jednak usunięcie włosa przy powierzchni skóry - nazywa się fachowo DEPILACJĄ, natomiast usunięcie włosa wraz z cebulką włosową nazywamy EPILACJĄ.
Skąd takie rozróżnienie na epilację i depilację ?
No choćby dlatego, że oba dwa zabiegi wymagają użycia zupełnie innych metod usuwania owłosienia. A co za tym idzie wymagają zupełnie innej wiedzy na temat wykonywania takiego zabiegu. Ważne jest to też ze względu na to, że niektóre osoby (kobiety i mężczyźni) nie powinni wykonywać epilacji, gdyż może to powodować u nich zbyt mocne podrażnienia skóry i tworzyć stany zapalne - wszystko zależy od tego jaki mamy mieszek włosowy oraz cebulkę. Są osoby dla których wskazana jest depilacja - a są osoby które mogą stosować epilację.
Ważne jest, aby sprawdzić na małej powierzchni skóry cz tyki zabieg jest dla naszej skóry zdrowy i bezpieczny.
Depilacja ma swoje zalety ale również epilacja ma swoje zalety.
Można wyodrębnić zabiegi depilacji:
- czasowej
usuwanie mechaniczne
depilacja woskiem
depilacja systemem Lycon
depilacja depilatorem
depilacja żyletką / maszynką
metody chemiczne (kremy do depilacji)
Depilacja upowszechniła się wśród kobiet około lat czterdziestych XX wieku w Stanach Zjednoczonych za sprawą reklamy sukienki bez rękawów z 1915 roku, a później przeszła do innych krajów. Obecnie w większości krajów kultury europejskiej uznawane jest to jako jeden z czynników wpływających na higienę i estetyczny wygląd. Depilacja upowszechniła się m. in. za sprawą mody na ubrania odsłaniające coraz większe partie ciała, takie jak bikini.