Haluksy

Porozmawiajmy o swoich bolączkach, dolegliwościach i sposobach radzenia sobie z nimi.
Awatar użytkownika
lemur
Posty: 242
Rejestracja: 13 maja 2011, 16:30

Re: Haluksy

Post autor: lemur »

Nie ma co się straszyć że operacja ciężka, że rehabilitacja itd. Jak komuś dokuczają halluksy to lepiej zdecydować się na operację. Owszem to jest łamanie i piłowanie kości z tego co wiem, ale sama operacja nie jest niczym poważnym, po niej trochę boli, trochę trzeba zastopować, odpoczywać więcej, ale w końcu wszystko dochodzi do normy, stopa jest ładna a halluks wcale nie musi powrócić, odrosnąć. Jeśli zadbamy o dobre obuwie i będziemy stosować się do zaleceń lekarza to możemy mieć spokój na zawsze.
Awatar użytkownika
kotsimon
Posty: 227
Rejestracja: 30 mar 2011, 10:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Haluksy

Post autor: kotsimon »

Niedawno dowiedziałam się, że na powstawanie halluksów duży wpływ ma genetyka. Jeśli nasze mamy, babcie miały halluksa to u nas też może on się pojawić. Drugie uwarunkowanie sprzyjające rozwojowi krzywego palucha to rodzaj stopy!
Są trzy rodzaje stopy:
- egipska
- grecka
- rzymska
Halluks najczęściej pojawia się u osób ze stopą grecką lub egipską, najrzadziej z rzymską. Ja na szczęście mam rzymską, a zawsze sądziłam że moje stopy są jakieś upośledzone bo drugi palec mam takiej samej długości co paluch, a tu okazuje się że to taki rodzaj stopy :D
Awatar użytkownika
JolaZ
Posty: 266
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:59

Re: Haluksy

Post autor: JolaZ »

Zdaje się, że stopa grecka i egipska są też bardziej podatne na odciski. Słyszałam tak w jakimś programie w telewizji. To wynika z budowy tych rodzajów stóp. Szczęściarze, co mają rzymską ;) ja mam egipską a odciski to non stop mi się robią.
Awatar użytkownika
olivia
Posty: 292
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:42

Re: Haluksy

Post autor: olivia »

Ostatnio rozmawiałam z koleżanką, która miała operację halluksa 3 miesiące temu. Mówiła że w jej przypadku ścierano chrząstkę z wierzchu kości (bo są różne sposoby). Stopę ma teraz ładną, wąziutką a lekarz obiecał jej że za jakiś rok będzie mogła chodzić w jakichkolwiek butach będzie chciała, oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Halluks wcale nie musi odrosnąć jeśli po operacji zaczniemy na nowo nosić obcasy. Jeśli te obcasy nie są przesadnie wysokie i jeśli nie chodzi się w nich bardzo często to nic się nie stanie.
Awatar użytkownika
lemur
Posty: 242
Rejestracja: 13 maja 2011, 16:30

Re: Haluksy

Post autor: lemur »

Ja słyszałam, że najgorszy jest ten miesiąc po operacji, kiedy nosi się specjalne obuwie. Ból podobno wcale nie jest duży.
Warto zadbać o stopy zwłaszcza kiedy się wie, że halluksy pojawiły się u kogoś w rodzinie. Trzeba się po prostu nauczyć chodzić :D odpowiednio obciążać stopę no i znaleźć odpowiednie obuwie - wybierać je po funkcjonalności a nie po wyglądzie. Warto odwiedzić fizjoterapeutę, który będzie wiedział co robić, żeby halluksy się nie pojawiły - to najlepsze co możemy zrobić jeśli chodzi o profilaktykę.
coralie
Posty: 213
Rejestracja: 14 cze 2011, 18:34

Re: Haluksy

Post autor: coralie »

Nie tylko wysoki obcas ale też wąskie czubki butów zniekształcają ułożenie palców, które układają się w wąski szpic, w końcu doprowadzając do powstania halluksów. Ja wybieram buty, w których mi wygodnie. Przynajmniej 1-2 w tygodniu noszę obcasy 5-8 cm. W pozostałe dni zakładam buty na 2-3 cm obcasie. Od niedawna noszę też kliny międzypalcowe - tyle robię dla zdrowia moich stóp. Mam nadzieję że to wystarczy.
Awatar użytkownika
Kenza
Posty: 390
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:38

Re: Haluksy

Post autor: Kenza »

W profilaktyce i leczeniu haluksów ważne jest też, żeby zmieniać obuwie w ciągu dnia, by obciążać różne części stopy. Pomagają też ćwiczenia paluszków, np. dźwiganie kartki papieru czy chusteczki z podłogi.
Awatar użytkownika
JolaZ
Posty: 266
Rejestracja: 30 mar 2011, 09:59

Re: Haluksy

Post autor: JolaZ »

Podobno najbardziej skutecznym i nowoczesnym aparatem korekcyjnym na haluksy jest hallufix. W zależności od stanu stopy nosi się to od 4 do 8 miesięcy. Niestety nie znam żadnej osoby, która używałaby tego aparatu, a kosztuje on aż 200 zł! Dlatego, jeśli nasze forum odwiedzi taka osoba to bardzo proszę o wyrażenie opinii na ten temat ;)
Awatar użytkownika
dafne
Posty: 289
Rejestracja: 11 kwie 2011, 09:35

Re: Haluksy

Post autor: dafne »

Są też takie plasterki albo żelowe osłony na haluksy, zwykle takie coś zawiera lecznicze olejki. Plastry hamują rozwój haluksa i zmniejszają ból.
megan
Posty: 234
Rejestracja: 17 lip 2011, 12:44

Re: Haluksy

Post autor: megan »

Dziewczyny, a czy można profilaktycznie, chronić się przed halluksami, jakimiś domowymi sposobami? Te koreczki oddzielające dużego palucha nie wyglądają bardzo profesjonalnie. Może wystarczy jakaś domowa atrapa?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy zdrowotne”